close
تبلیغات در اینترنت

حسابداری


موضوعات موضوعات

حسابداری

حسابداری دولتی

حسابداری صنعتی

حسابهای مستقل در حسابداری دولتی

تاریخچه حسابداری

حسابداری پیمانکاری

مفهوم حسابرسی

کدینگ شرکت های پیمانکاری

مبنای حسابداری

استاندارد حسابداری شماره 19

استاندارد حسابداری شماره 16 (اثر تغیر در نرخ ارز)

استاندارئ حسابداری شماره 20 (سرمایه گذاری در واحد تجاری وابسته)

استاندارد حسابداری شماره 32 (کاهش ارزش داراییها)

ارزش جاری در حسابداری

استهلاک

آشنایی با رشته حسابداری

گردش مالي

وظايف ذيحساب

سفته

هزينه هاي استهلاك

هزينه هاي قابل قبول مالياتي

نحوه تحرير دفاتر قانوني

تنزيل چيست ؟

صكوك چيست ؟

نحوه محاسبه سود سپرده‌ های بانکی

اصول پذیرفته شده حسابداری

دفاتر حسابداری

صورتهای مالی تلفیقی

نسبت قیمت به درآمد

حقوق و دستمزد

دانلود

نسخه جدید نرم افزار حسابداری اسمان

استاندارد های حسابرسی

کتاب الکترونیکی زبان تخصصی حسابداری جلد اول

دانلود نسخه ازمايشي نرم افزار حسابداري عمومي آسان حساب

دانلود نسخه ازمايشي نرم افزار حسابداري حقوق و دستمزد آسان حساب

دانلود نسخه ازمايشي نرم افزار حسابداري فروشگاه كامپيوتر آسان حساب

دانلود نسخه ازمايشي نرم افزار حسابداري رستوران آسان حساب

دانلود نسخه ازمايشي نرم افزار حسابداري توزيع و پخش كالا آسان حساب

دانلود نسخه ازمايشي نرم افزار حسابداري پروژه ساختماني آسان حساب

نرم افزار ارسال لیست حق بیمه

نرم افزار مالیات بر درآمد

آموزش نرم افزار هلو کد 11

آموزش نرم افزار حقوق و دستمزد هلو

اقتصادی

تورم

توسعه اقتصادی

مالیات بر ارزش افزوده

مدیریت تولید

بودجه

اقتصاد نفت

بودجه بندی عملیاتی

سرمایه گذاری چیست؟

بازارگردانی

بورس

بازار سرمایه ناکارا

بازخرید سهام

یارانه یا سوبسید چیست

فرابورس

پول الكترونيكي چيست

چك الكترونيكي چيست؟

آشنایی با نحوه انجام معامله در بورس

حسابداري مالياتي

ماليات بر درآمد موديان مشاغل

ماليات بر درآمد اتفاقي

ماليات بر ارث

ماليات بر درامد اشخاص حقوقي خارجي

ماليات حق الزحمه ماده 104

مالیات حق الوکاله

ماليات بر املاك

اشخاص مشمول ماليات

مالیات بر درآمد حقوق و دستمزد

آيين دادرسي مالياتي

قانون مالیاتهای مستقیم

قانون مالیات بر ارزش افزوده

شركتها

شرکت تعاونی چیست

چگونه تعاونی تشکیل دهیم؟

روش و مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود

تفاوت و تشابه مسئولیت محدود با سهامی خاص

شركت تضامنی


آرشيو آرشيو

1394

1392

1391

1390

1389


جستجوگر پيشرفته سايت
?
آخرين ارسال هاي انجمن
آخرين ارسال هاي انجمن


حقوق و دستمزد


فهرست مطالب 

 

فصل اول ( تعاریف و کلیات )

1-1  مقدمه  

2-1  دستمزد

3-1 انواع دستمزد

1-3-1 دستمزد مستقیم

2-3-1 دستمزد غیر مستقیم

4-1 زمان عادی انجام کار

5-1 زمان استاندارد انجام کار

6-1 دوایر کنترل کننده حقوق و دستمزد

1-6-1 دایره کارگزینی

2-6-1 دایره زمان سنجی

3-6-1 دایره برنامه ریزی تولید

4-6-1 دایره ثبت اوقات کار

1-4-6-1 کارت ساعت

2-4-6-1 کارت اوقات کار

5-6-1 دایره حسابداری حقوق و دستمزد

6-6-1 دایره حسابداری بهای تمام شده

7-1 تعریف برخی اصطلاحات

8-1 طرح های تعیین مزد و حقوق در مؤسسات تولیدی

 

ادامه در ادامه مطلب...

بازديد : 619 بار دسته بندي : حسابداری حقوق و دستمزد نظر دهيد! [ ]


مفاهیم: نسبت قیمت به درآمد (P/E)


نسبت قیمت به درآمد یا P/E، یکی از ابزارهای قدیمی و پر استفاده برای ارزش‌گذاری سهام شرکت‌ها است. محاسبه P/E که مخفف Price/ Earnings Ratio است هر چند ساده به نظر می‌رسد، اما تحلیل آن دشوار است. سرمایه‌گذاران بازار سرمایه معمولا از رابطه قیمت به درآمد که همان P/E است به عنوان ابزار نمایش ارزش یک شرکت یاد می‌کنند. این نسبت (P/E) رایج‌ترین نسبتی است که در بازار سرمایه برای سرمایه‌گذاران، تحلیل‌گران، مدیران پر تفوی، مشاوران و...اهمیت دارد علت محبوبیت این نسبت توان نمایش رابطه ارزش بازار و سود هر سهم با یک عدد ریاضی است. هدف این نسبت بیان رابطه قیمتی که یک سرمایه‌گذار برای سهم می‌پردازد و چشم انداز آینده شرکت و سود پیش‌بینی شده آن است. نسبت قیمت به درآمد در تعیین دوره برگشت اصل سرمایه‌گذاری از محل سودهای آتی یک سهم به ما کمک می‌کند. برای مثال اگر شما سهامی با نسبت P/E برابر ۱۰ خریداری کنید به این معناست که ۱۰ سال طول می‌کشد تا شرکت کل سرمایه اولیه شما را از محل سودهای خود باز پس دهد. مزایای نسبت P/E ۱- نسبت P/E منعکس کننده عقیده بازار درباره یک شرکت است. معمولا نسبت P/E شرکت‌های خوب و رو‌به رشد، بالا است. ۲- نسبت P/E بزرگ نشان دهنده خوش‌بینی و نسبت P/E کوچک، نشان دهنده بدبینی عموم سرمایه‌گذاران درباره آینده شرکت است. ۳- نسبت P/E تا زمانی بالا خواهد بود که عموم سرمایه‌گذاران به توانایی رشد وتحقق سود یا افزایش قیمت سهام یک شرکت اعتقاد داشته باشند. به محض اینکه این اطمینان در قابیلت سودآوری شرکت ازبین برود، این نسبت افت خواهد کرد. ۴- نسبت P/E، اعتبار شرکت ومدیریت آن و همچنین اعتمادی که سرمایه‌گذاران در مورد استعداد دست‌یابی به سود شرکت دارند، منعکس می‌کند. ۵- نسبت P/E دماسنجی است که مرتبا میزان حرارت سهام را بررسی و به بازار اعلام می‌کند. ۶- نسبت P/E نشان‌دهنده سطح ریسک یک سهم نیز است. هر چه P/E بالاتر باشد، ریسک سهم بالاتر خواهد بود. ۷- در صورت منفی شدن بازار تمایل به فروش سهام با P/E بالا نسبت به سایر سهام افزایش می‌یابد. ۸- هنگامی که شرکت‌ها دوره رشد خود را پشت سر می‌گذارند سود آنها تثبیت و نسبت P/E آنها تعدیل می‌شود. نسبت P/E به شرح زیر محاسبه می‌شود: سود هر سهم / قیمت هر سهم = P/E متوسط P/E سهام در کشورهای مختلف متوسط P/E سهام در اقتصاد توسعه یافته حدود ۲۰ است. مکاتب اقتصادی در حال توسعه معتقدند P/E در اقتصاد در حال توسعه باید بیشتر و بالاتر از اقتصادهای توسعه یافته باشد، زیرا در این کشورها شرکت‌ها در حال رشد هستند و P/E های بالا این رشد را منعکس می‌کند. برای محاسبه نسبت P/E یک شرکت از متوسط P/E درهر صنعت کمک گرفته می‌شود. متوسط P/E در هر صنعت نسبت به صنعت دیگر تفاوت می‌کند و بسته به عمر مفید صنعت و عوامل تاثیرگذار در هر صنعت نسبت به صنعت دیگر دارد. عوامل موثر در تعیین نسبت P/E ۱- اندازه شرکت ۲- مدیریت شرکت ۳- رشد شرکت ۴- وجود طرح های تو سعه اقتصادی درشرکت ۵- وجود ظرفیت بالقوه قابل بهره برداری در شرکت ۶- وجود بازار خوب وبا کشش برای محصولات تولیدی شرکت ۷- موقیت شرکت در صنعت مربوطه ۸- چشم اندازهای صنعتی که شرکت در آن فعالیت می‌کند ۹- تقاضا برای سهام شرکت ۱۰- کمیت وکیفیت سود یک شرکت ۱۱- دوره برگشت سرمایه مورد انتظار سرمایه‌گذاران ۱۲- نرخ بازده رایج بازار از سرمایه‌گذاری ۱۳- نرخ بهره در شبکه بانکی برگرفته از www.Irtahlil.com

بازديد : 441 بار دسته بندي : حسابداری نسبت قیمت به درآمد نظر دهيد! [ ]


دفتر دارایی


دفتر دارایی

 

تاجر باید در انتهای هر سال بداند که دارائی او تا چه اندازه‌است و در جریان سال گذشته چه مقدار سود یا زیان داشته از این جهت ناچار است بیلان حساب تجارتی خود را داشته باشد. بنابراین قانون تجارت تنظیم دفتر دارائی را تا ۱۵ فروردین هر سال نسبت به سال قبل الزامی دانسته‌است.

دفتر دارائی استخراج از دفتر کل است و در آن کلیه دارائی تاجر اعم از منقول و غیر منقول و مطالبات و دیون و وجه نقد اعم از این که در صندوق موجد باشد یا در بانک‌ها، ثبت می‌شود. فرقی که این دفتر با سایر دفاتر دارد این است که تاجر باید ذیل آن را امضاء نماید و در حقیقت صحت مفاد آن را تصدیق کند و علت آن هم این است که چون از دفاتر مختلف استخراج می‌شود صحت انتقال و مطابقت آن باید با استحضار تاجر باشد.

الزام به نگاه داری دفتری به نام دارائی بی فایده و در نظر اول ممکن است موجب اتلاف وقت باشد، زیرا عملاً تجار از دفتر کل استفاده می‌نمایند و همه ساله به نام ترازنامهاز دفتر کل استخراج می‌نمایند که دارائی و سود و زیان تجارتخانه در آن قید شده‌است. ولی با در نظر گرفتن این که مقصود قانون گذار این است که بیلان عملیات و حتی ترازنامه همه ساله تاجر در دسترس بوده و با نظر اجمالی در مواقع لازم بتوان وضعیت تجارتی او را تشخیص داد، لزوم آن معلوم می‌شود.

البته قابل ذکر است که دفتر دارائی در قانون تجارت ذکر شده و عملاً از آن استفده نمی‌شود چرا که الزامی قانونی برای آن وجود ندارد مثل دفتر کل و دفتر روزنامه که عملاً منسوخ شده ولی به سبب این که وزارت امور اقتصاد و دارایی مجری آن است و این دفاتر را از موءدیان خود خواستار است آن را نگهداری می‌کنند اما قانون تجارت مجری خاصی در کشور ندارد بنابراین این دفتر عملاً استفاده نمی‌شود.

بازديد : 393 بار دسته بندي : حسابداری دفاتر حسابداری نظر دهيد! [ ]


دفتر روزنامه


دفتر روزنامه

 

دفتر روزنامه یا دفتر روزنامه عمومی دفتری است که کلیه معاملات و رویدادهای مالی یک واحد اقتصادی روزانه به ترتیب تاریخ وقوع در آن ثبت می‌شوند.

در گروه دفاتر حساب‌داری، دفتر روزنامه عمومی و دفتر کل با هم دفاتر رسمی یا قانونی را تشکیل می‌دهند. دفاتر تأمین و سایر دفاتر مورد نیاز حسابداران نیز دستهٔ دیگری است که به آن دفاتر غیر رسمی یا کمکی می‌گویند.

دفتر روزنامه، دفتری است که تاجر عملیات روزانه (با بار مالی) خود را در آن ثبت می‌کند. برخی تاجران گروهی از عملیات‌ها را در دفاتر دیگری نیز ثبت می‌کنند، مثلا عملیات مربوط به فروش کالای خاص یا عملیات مربوط بین تاجر و تاجر بخصوصی که برای تاجر حائز اهمیت ویژه‌ای است.

بر اساس ماده ۷ قانون تجارتایران، «دفتر روزنامه دفتری است که تاجر باید همه روزه مطالبات، دیون و دادوستد تجارتی و معاملات راجع به اوراق تجارتی و به طور کلی جمیع واردات و صادرات تجارتی خود را به هر اسم و رسمی که باشد و وجوهی را که برای مخارج شخصی خود برداشت می‌کند در آن ثبت نماید.»

«دفتر روزنامه باید دارای ستونهای مناسب برای انتقال اطلاعات سند حسابداری به آن باشد. بنا براین دفتر روزنامه باید حداقل دارای ستون‌هایی برای درج شماره سند حسابداری، تاریخ، شرح، مبلغ بدهکار و مبلغ بستانکار هر رویداد باشد.

بازديد : 385 بار دسته بندي : حسابداری دفاتر حسابداری نظر دهيد! [ ]


اصول پذیرفته شده در حسابداری


اصول پذیرفته شده در حسابداری

 

اصول و موازین حسابداری ضوابط و قواعد کلی است که مورد قبول گروه بیشتری از اهل فن می‌باشد، و عملاً سر مشق و راهنمای آنان قرار می‌گیرد. بدون پیروی از این ضوابط، عملیات حسابداری و نتایج حاصله از آن برای اشخاص ذیعلاقه دارای مفهوم مشترک نخواهد بود. چنانچه هر حسابدار بر اساس ذوق و سلیقهٔ شخصی خود مبادرت به انجام عملیات حسابداری، نگاهداری حساب‌ها و تنظیم صورت حساب کند حاصل کار او برای دیگران فایده کافی نخواهد داشت، و مقایسه نتایج فعالیت‌های مالی یک مؤسسه در ادوار مالی مختلف و صورت حساب‌های مؤسسات مشابه با یکدیگر امکان نخواهد یافت .

 

ادمه متن در ادامه مطلب...

بازديد : 663 بار دسته بندي : حسابداری اصول پذیرفته شده حسابداری نظر دهيد! [ ]


نحوه محاسبه سود سپرده‌ های بانکی


نحوه محاسبه سود سپرده‌ های بانکی

بانك‌ها با توجه به وضعیت خاص منابع و مصارفشان به عنوان مهم‌ترین و اثرگذار‌ترین بنگاه‌های اقتصادی در رشد و توسعه اقتصادی کشور، همواره زیر ذره‌بین تحلیل و نقد و بررسی صاحبان سرمایه و منابع، کارآفرینان، مصرف‌كنندگان و … قرار داشته‌اند.

نگاهی به تاریخچه و سیر تکامل بانکداری تجاری در ایران و جهان به روشنی نشان مي‌دهد که اعطای انواع تسهیلات بانکی توسط بانك‌ها بر پایه یک اصل کلی استوار است و آن نیز ایفای نقش واسطگي وجوه، به واسطه اعتماد و اطمینانی است که صاحبان منابع مالی و سپرده‌ها به بانك‌ها ابراز نموده‌اند. به عبارت دیگر بانك‌ها تنها سازمان‌هایی هستند که قادر خواهند بود با اتکا به سرمایه‌های دیگران چندین برابر سرمایه اولیه خود، برای جامعه ثروت و ارزش افزوده بیافرینند.

 

ادامه متن در ادامه مطلب...

بازديد : 768 بار دسته بندي : حسابداری نحوه محاسبه سود سپرده‌ های بانکی نظر دهيد! [ ]


صكوك چيست ؟


صكوك چيست ؟

 

اصطلاح «صکوک» برگرفته از واژه عربي صکوک به معناي چک، نوشته بدهکار، سفته و قبض بدهي است و به طور معمول، به عنوان «اوراق قرضه اسلامي» تعريف مي شود. تمايزي که ميان اين دو تعريف از صکوک وجود دارد، اساسي و مهم است، چرا که با تاکيد بر اين تفاوت، هدف از به کارگيري صکوک به عنوان ابزاري جديد در بانکداري اسلامي، تقليد از اوراق قرضه مبتني بر بهره در بانکداري معمول نيست، بلکه ايجاد ابزاري ابتکاري است که منطبق بر قوانين شريعت اسلام باشد.

 

ادامه متن در ادامه مطلب...بازديد : 718 بار دسته بندي : حسابداری صكوك چيست ؟ نظر دهيد! [ ]


تنزیل چیست؟


تنزیل چیست؟

تنزیل روش تعیین نرخ بهره میزان معینی سرمایه است. این روش اساساً برای محاسبه ی ارزش نقدی طلب مدت دار به کار گرفته می شود. بنابراین هر گاه نرخ بهره یا نرخ تنزیل معادل 10 درصد و مبلغ اسمی طلب یک ساله ای برابر 110 ریال باشد، ارزش نقدی یا کنونی طلب مزبور برابر 100 ریال خواهد بود.

 


این روش در ارزیابی طرح هایی که مخارج و درآمدشان طی چند سال آینده تحقق می یابد مورد استفاده بسیار دارد و مقایسه طرح های مختلف را میسر می سازد.

تنزیل در محاسبه ارزش حال برات خارجی و نیز محاسبه ارزش روز اوراق بهادار و نرخ ارز به کار گرفته می شود. متداول ترین عمل تنزیل در فروش اسناد مدت دار چون سفته است که یک بستانکار، به هر دلیل، از بدهکاری دریافت می کند، ولی پیش از سررسید سند مایل است آن را به فرد یا مرجع دیگر بفروشد، و در حال، میزان کمتری از مبلغ اسمی سند بدست آورد.

 

ادامه متن در ادامه مطلب...

بازديد : 1282 بار دسته بندي : حسابداری تنزيل چيست ؟ نظر دهيد! [ ]


تحرير دفاتر قانوني


آئين نگارش و تحرير دفاتر قانون
آئين نامه مربوط به روش هاي نگهداري دفاتر واسناد ومدارك و نحوه ثبت وقايع مالي و چگونگي تنظيم صورتهاي مالي نهائي موضوع تبصره 2 ماده 95 اصلاحي مصوب 27/11/1380 قانون مالياتهاي مستقيم

كليات :

ماده 1) مقررات اين آئين نامه شامل مؤدياني است كه در موعد مقرر در قانون مالياتهاي مستقيم مصوب 3/12/1366 و اصلاحيه هاي بعدي آن ترازنامه و حساب سود وزيان و يا حسب مورد حساب درآمد و هزينه و حساب سود وزيان خود را با رعايت مقررات مربوط تسليم مي نمايند .
تبصره – مؤدياني در انتخاب يكي از رويه هاي حسابداري بر اساس استانداردهاي پذيرفته شده مجازند و در سالهاي بعد بايد همان رويه را اعمال نمايند. در صورتي كه به جهات مشخصي تغيير رويه داده باشند مكلفند اثرات حاصل از تغيير رويه با بر صورتهاي مالي مشخص و طي يادداشتي جداگانه به امور مالياتي تسليم نمايند

ادامه متن در ادامه مطلب...

بازديد : 819 بار دسته بندي : حسابداری نحوه تحرير دفاتر قانوني نظر دهيد! [ ]


هزينه هاي قابل قبول مالياتي


هزينه هاي قابل قبول مالياتي :
1 - قيمت خريد کالاي فروخته شده و يا قيمت خريد مواد مصرفي در کالا و خدمات فروخته شده .
2 - هزينه هاي استخدامي متناسب با خدمت کارکنان شامل حقوق يا مزد اصلي و مزاياي مستمر اعم از نقدي و يا غير نقدي ، پاداش ، عيدي ، اضافه کاري ، هزينه سفر و فوق العاده مسافرت.
3 - کرايه محل موسسه که اجاري باشد.
4 - اجاره بهاي ماشين آلات ادوات مربوطه در صورتي که اجاري باشد.
5 - مخارج سوخت بر روشنايي آب ، مخابرات ، ارتباطات.

ادامه در ادامه مطلب...

بازديد : 462 بار دسته بندي : حسابداری هزينه هاي قابل قبول مالياتي نظر دهيد! [ ]


هزينه هاي استهلاك


هزینه های استهلاک

تعاریف استهلاک

 1. در سیستم حسابداری سنتی ، مفهوم استهلاک  به فرآیند تسهیم و تخصیص بهای اولیه دارایی ثابت از طریق روش منظم و سیستماتیک و منطقی به دوره های مالی که انتظار کسب سود و فایده از تحصیل آنها می رود ، اطلاق می گردد .
 2. طبق استانداردهای بین المللی حسابداری شماره 4 (استهلاک) سرشکن کردن مبلغ قابل استهلاک یک دارایی به عمر مفید برآوردی آن .
 3. طبق استانداردهای حسابداری ایران ، تخصیص سیستماتیک مبلغ استهلاک پذیر یک دارایی طی عمر مفید آن .
 4. طبق نظریه FASB  ، استهلاک به عنوان تسهیم منطقی و سیستماتیک بهای تمام شده به دوره های استفاده از آن .
 5. طبق قانون مالیاتهای مستقیم (ماده 149) آن قسمت از دارایی ثابت که بر اثر استعمال یا گذشت زمان یا سایر عوامل بدون توجه به تغییر قیمت ، تقلیل ارزش   می یابد .
 6. طبق قانون تجارت (ماده234) پائین آمدن ارزش یک دارایی ثابت که در نتیجه استعمال ، تغییر فنی و یا علل دیگر حادث گردد .

ادامه در ادامه مطلب...

بازديد : 554 بار دسته بندي : حسابداری هزينه هاي استهلاك نظر دهيد! [ ]


سفته


سفته چيست؟

آنقدر زندگی ما چکی شده که دیگر خیلی از ما درباره سفته چیز زیادی نمی دانیم ، در حالی که هنوز هم   با این سند پیر و فرسوده در ارتباط هستیم ، برای تعهد دیگران و یا خودمان سفته می دهیم و یا پشت سفته دیگران را امضا می کنیم ، بدون آن که بدانیم با این امضا چه تعهدی داریم یا این که در صورتی که از دیگران سفته ای گرفتیم چطور می شود از مزایای قانونی آن بعنوان یک سند تجاری استفاده کرد.

تعریف سفته

سفته

طبق ماده 307 سفته یا فته طلب سندی است که به موجب آن امضا کننده تعهد می کند مبلغی در موعد معین و یا هر وقت که حامل یا شخصی که سفته را در اختیار دارد، پولش را طلب کند بپردازد. اگر چه سفته حالا دیگر با ظهور چک ، جایگاه اولیه خود را از دست داده است ، اما هنوز دارای اعتبار و پشتوانه قانونی بالایی است و اگر مطابق قانون تنظیم شده باشد، دارنده آن از مزایای قانونی برخوردار است که اسناد عادی دارای چنان اعتباری نیستند. شاید تنها دلیل رواج بیشتر چک نسبت به سفته ، سهولت در صدور و وصول چک است ، چرا که خیلی راحت می شود با گرفتن یک دسته چک ، هر مبلغی که دوست داشته باشید از یک تومان تا هر چند میلیارد و تریلیارد تومان که می خواهید چک صادر کنید و به دست خلق الله بدهید، اما درباره سفته این طوری نیست و صادر کننده باید برابر با مبلغی که قرار است تعهد بدهد، اوراق سفته را از بانک یا مراکز فروش آن بخرد و روی آنها به تعهد اقدام کند.

ادامه متن در ادامه مطلب...

بازديد : 372 بار دسته بندي : حسابداری سفته نظر دهيد! [ ]


شرح وظايف ذيحساب


شرح وظائف ذیحساب چیست ؟

1- اعمال نظارت و تأمين هماهنگي لازم دراجراي مقررات مالي و محاسباتي در حوزه مسئوليت ، (ماده 31) .

2- نظارت بر امور مالي و محاسباتي و نگاهداري و تنظيم حسابها برطبق قانون و ضوابط و مقررات مربوط و صحت و سلامت آنها ، (ماده 31)
3- نظارت بر حفظ اسناد و دفاتر مالي ، (ماده 31) .

4- نگاهداري حساب اموال دولتي و نظارت بر اموال مذکور ، (ماده 31) .

5- نگاهداري وتحويل و تحول وجوه و نقدينه ها و سپرده ها و اوراق بهادار (ماده 21) .

6- درخواست تنخواه گردان حسابداري از خزانه يا نمايندگي خزانه ، بمنظور ايجاد تسهيلات در پرداخت بعضي از
هزينه هاي سال جاري وتعهدات قابل پرداخت سالهاي قبل براساس آئين نامه ماده54 قانون محاسبات عمومي .

7- واگذاري تنخواه گردان پرداخت از محل تنخواه گردان حسابداري با تأئيد بالاترين مقام دستگاه اجرائي
حوزه مأموريت يا مقامات مجاز از طرف آنها به واحدها و مأموريتي که بموجب قانون و آئين نامه مربوط مجاز به دريافت تنخواه گردان هستند براي انجام برخي از هزينه ها و مراقبت در واريز بموقع آن (مواد 27 و 54) .

8- تأمين اعتبار پس از تطبيق مورد با قوانين و مقررات مربوط (مواد 18 و 50 و 52 و 53) .

9- درخواست وجه از خزانه يا نمايندگي خزانه در استان حسب مورد براي انجام هزينه ها و ساير پرداختهاي
دستگاه اجرائي براساس دستورالعملهاي مربوط (مواد 22 و 75) .

10- پرداخت هزينه ها در حدود اعتبارات مصوب تخصيص يافته به ترتيب پس از طي مراحل تشخيص ، تأمين اعتبار ،
تسجيل و حواله با اعمال نظارت مالي (مواد 18 و 23 و 52 و 53 و 54) .

بازديد : 265 بار دسته بندي : حسابداری وظايف ذيحساب نظر دهيد! [ ]


گردش مالي به چه دردي مي خورد


گردش مالی به چه دردی می‏خورد و چرا مهم است؟

یکی از سخت ترین کارهایی که یک کارآفرین باید انجام دهد، پیش بینی و برآورد "مقدار" و "زمان" نیاز به سرمایه است. تخمین نیازهای مالی و چگونگی تامین این نیازها برای موفقیت کسب و کارتان بسیار با اهمیت است. تعین هزینه های شروع وادامه کسب و کار یکی ازاولین کارهایی است که باید انجام دهید. این بخش به شما کمک می کند تا احتیاجات مالیتان را تخمین بزنید. صورتحساب گردش مالی ، یک گزارش مالی است که نشان می دهد پول از چه منابعی بدست آمده و چگونه خرج شده است.

ادامه متن در ادامه مطلب...

بازديد : 3184 بار دسته بندي : حسابداری گردش مالي نظر دهيد! [ ]


آشنایی با رشته حسابداری


حسابداری

هدف : حسابداري يك سيستم است كه در آن فرآيند جمع‌آوري، طبقه‌بندي ، ثبت، خلاصه كردن اطلاعات و تهيه گزارشهاي مالي و صورتهاي حسابداري در شكل‌ها و مدلهاي خاص انجام مي‌گيرد. تا افراد ذي‌نفع درون سازماني مثل مديران سازمان و يا برون‌سازماني مثل بانك‌ها، مجمع عمومي سازمان مورد نظر و يا مقامات مالياتي بتوانند از اين اطلاعات استفاده كنند. به همين دليل فردي كه تحصيلات دانشگاهي ندارد، بيشتر دفتردار است تا حسابدار. چرا كه گزارشهاي اين دسته از افراد مطابق استاندارد نيست و پردازش كافي نمي‌شود و بيشتر تراز حسابها مي‌باشد. براي مثال يك حسابدار تجربي نمي‌تواند براحتي بين دارايي كوتاه مدت و بلند مدت تفاوت قائل شود و يا نمي‌داند كه چگونه بايد معاملات ارزي را در دفاتر ثبت كرد.
حسابداري به عنوان يك نظام پردازش اطلاعات، داده‌هاي خام مالي را دريافت نموده، آنها را به نظم در مي‌آورد.
محصول نهايي نظام حسابداري گزارش‌ها و صورت‌هاي مالي است كه مبناي تصميم‌گيري اشخاص ذي‌نفع (مديران ، سرمايه‌گذاران ، دولت و …) قرار مي‌گيرد

ادامه متن در ادامه مطلب...

بازديد : 369 بار دسته بندي : حسابداری آشنایی با رشته حسابداری نظر دهيد! [ ]


استهلاک


استهلاک :

از دایرة المعارف تخصصی حسابداری
پرش به: ناوبری, جستجو

تعاریف استهلاک

1. در سیستم حسابداری سنتی ، مفهوم استهلاک به فرآیند تسهیم و تخصیص بهای اولیه دارایی ثابت از طریق روش منظم و سیستماتیک و منطقی به دوره های مالی که انتظار کسب سود و فایده از تحصیل آنها می رود ، اطلاق می گردد .

2. طبق استانداردهای بین المللی حسابداری شماره 4 (استهلاک) سرشکن کردن مبلغ قابل استهلاک یک دارایی به عمر مفید برآوردی آن .

3. طبق استانداردهای حسابداری ایران ، تخصیص سیستماتیک مبلغ استهلاک پذیر یک دارایی طی عمر مفید آن .

4. طبق نظریه FASB ، استهلاک به عنوان تسهیم منطقی و سیستماتیک بهای تمام شده به دوره

ادامه در ادامه مطلب...

بازديد : 767 بار دسته بندي : حسابداری استهلاک نظر دهيد! [ ]


ارزش جاری در حسابداری


ارزش جاری در حسابداری :

مقدمه

ارزش‌ جاری‌ دربرگیرنده‌ سه‌ نگرش‌ متفاوت‌ است‌ که‌ عبارتند از ارزش‌ ورودی‌ (بهای‌ جایگزینی‌)، ارزش‌ خروجی‌ (خالص‌ ارزش‌ فروش‌) و ارزش‌ اقتصادی‌ (ارزش‌ فعلی‌ جریانهای‌ نقدی‌ مورد انتظار از کاربرد مستمر دارایی‌ و فروش‌ نهایی‌ آن‌ توسط‌ مالک‌ فعلی‌). در برخی‌ موارد از قبیل‌ ارزشیابی‌ سرمایه‌گذاری‌ در اوراق‌ بهادار نرخ‌بندی‌ شده‌، سه‌ نگرش‌ فوق‌الذکر به‌مبالغ‌ تقریباً نزدیک‌ به‌هم‌ منجر می‌شوند و تفاوت‌ آنها کم‌ بوده‌ و ناشی‌ از هزینه‌های‌ انجام‌ معامله‌ است‌. در سایر حالات‌ همچون‌ ارزیابی‌ داراییهای‌ ثابت‌ مشهود خاص‌ واحد تجاری‌، تفاوت‌ بین‌ مقیاسهای‌ مختلف‌ ارزش‌ جاری‌ احتمالاً بااهمیت‌ خواهد بود.

ادامه متن در ادامه مطلب...

بازديد : 1255 بار دسته بندي : حسابداری ارزش جاری در حسابداری نظر دهيد! [ ]


استاندارد حسابداری شماره 20


این استاندارد باید برای حسابداری سرمایه‌گذاری در واحدهای تجاری وابسته بکار گرفته شود.

فهرست مندرجات

 

 

 

شماره بند

* پیشگفتار

(۱۰)- (۱)

* استاندارد حسابداری شماره ۲۰ ” سرمایه‌گذاری در واحدهای تجاری وابسته“

 

 • · دامنه کاربرد

۱

 • · تعاریف

۱۲- ۲

-   نفوذ قابل ملاحظه

۱۰- ۶

-   روش ارزش ویژه

۱۲-۱۱

 • · کاربرد روش ارزش ویژه

۳۲-۱۳

-   زیان کاهش ارزش

۳۲-۲۹

 • · ارائه صورتهای مالی

۳۳

 • · صورتهای مالی جداگانه

۳۴

 • · افشا

۳۸-۳۵

 • · تاریخ اجرا

۳۹

 • · مطابقت با استانداردهای بین‌المللی حسابداری

۴۰

 • · پیوست شماره ۱ :  اصلاحات سایر استانداردهای حسابداری

 

 • · پیوست شماره ۲ :  مبانی نتیجه‌گیری

 

ادامه متن در ادامه مطلب...

بازديد : 601 بار دسته بندي : حسابداری استاندارئ حسابداری شماره 20 (سرمایه گذاری در واحد تجاری وابسته) نظر دهيد! [ ]


استاندارد حسابداری شماره 32


هدف‌ این‌ استاندارد تجویز رویه‌هایی‌ است‌ که‌ واحد تجاری‌ با بکارگیری‌ آنها اطمینان‌ می‌یابد داراییها بیش از مبلغ بازیافتنی منعکس نمی‌شود.

 

 

فهرست‌ مندرجات

 

شماره ‌بند

 

 • هدف‌
۱
 • دامنه‌ کاربرد
۳ – ۲
 • تعاریف‌
۴
 • تشخیص یک دارایی مشمول کاهش ارزش
۱۵ -  ۵
 • اندازه‌گیری‌ مبلغ‌ بازیافتنی‌
۵۵ – ۱۶
-      اندازه‌گیری مبلغ بازیافتنی یک دارایی نامشهود با عمر مفید نامعین ۲۲
-      خالص‌ ارزش‌ فروش‌ ۲۷ – ۲۳
-      ارزش اقتصادی‌ ۵۵ – ۲۸
مبنای‌ برآورد جریانهای‌ نقدی‌ آتی‌ ۳۶ – ۳۱
اجزای‌ برآورد جریانهای‌ نقدی‌ آتی ۵۱ – ۳۷
جریانهای‌ نقدی‌ ارزی‌ آتی‌ ۵۲
نرخ‌ تنزیل‌ ۵۵ – ۵۳
 • شناسایی‌ و اندازه‌گیری‌ زیان‌ کاهش‌ ارزش‌
۶۰ – ۵۶
 • واحدهای مولد وجه نقد و سرقفلی
۹۴ – ۶۱
-      تشخیص واحد مولد وجه نقدی که دارایی متعلق به آن است ۶۹ – ۶۲
-      مبلغ بازیافتنی و مبلغ دفتری واحد مولد وجه نقد ۹۰ – ۷۰
سرقفلی ۸۶ – ۷۶
تخصیص سرقفلی به واحدهای مولد وجه نقد ۷۹ – ۷۶
آزمون کاهش ارزش واحدهای مولد وجه نقد دارای سرقفلی ۸۲ – ۸۰
زمان‌بندی آزمون کاهش ارزش ۸۶ – ۸۳
داراییهای مشترک ۹۰  – ۸۷
-        زیان کاهش ارزش واحد مولد وجه نقد ۹۴ – ۹۱
 • برگشت زیان کاهش ارزش
۱۰۹  – ۹۵
-      برگشت زیان کاهش ارزش دارایی منفرد ۱۰۵ – ۱۰۱
-      برگشت زیان کاهش ارزش واحد مولد وجه نقد ۱۰۷ – ۱۰۶
-      برگشت زیان کاهش ارزش سرقفلی ۱۰۹ – ۱۰۸
 • افشا
۱۱۷ – ۱۱۰
 • تاریخ اجرا
۱۱۸
 • مطابقت با استانداردهای بین‌المللی حسابداری
۱۱۹
 • پیوست شماره ۱ :          استفاده از تکنیکهای ارزش فعلی برای اندازه‌گیری ارزش اقتصادی
 • پیوست شماره ۲ :          اصلاحات سایر استانداردهای حسابداری
 • پیوست شماره ۳ :          مثالهای توضیحی
 • پیوست شماره ۴ :          مبانی نتیجه‌گیری
ادامه متن در ادامه مطلب...

بازديد : 947 بار دسته بندي : حسابداری استاندارد حسابداری شماره 32 (کاهش ارزش داراییها) نظر دهيد! [ ]


استاندارد حسابداری شماره 16


این استاندارد باید برای حسابداری سرمایه‌گذاری در واحدهای تجاری وابسته بکار گرفته شود.

فهرست مندرجات


 

شماره بند
* پیشگفتار (۱۰)- (۱)
* استاندارد حسابداری شماره ۲۰ ” سرمایه‌گذاری در واحدهای تجاری وابسته“
 • · دامنه کاربرد
۱
 • · تعاریف
۱۲- ۲
-   نفوذ قابل ملاحظه ۱۰- ۶
-   روش ارزش ویژه ۱۲-۱۱
 • · کاربرد روش ارزش ویژه
۳۲-۱۳
-   زیان کاهش ارزش ۳۲-۲۹
 • · ارائه صورتهای مالی
۳۳
 • · صورتهای مالی جداگانه
۳۴
 • · افشا
۳۸-۳۵
 • · تاریخ اجرا
۳۹
 • · مطابقت با استانداردهای بین‌المللی حسابداری
۴۰
 • · پیوست شماره ۱ :  اصلاحات سایر استانداردهای حسابداری
 • · پیوست شماره ۲ :  مبانی نتیجه‌گیری
ادامه متن در ادامه مطلب...

بازديد : 1124 بار دسته بندي : حسابداری استاندارد حسابداری شماره 16 (اثر تغیر در نرخ ارز) نظر دهيد! [ ]


استاندارد حسابداری


استاندارد حسابداری شماره ۱۹

 

استاندارد حسابداری شماره ۱۹ با عنوان ترکیبهای تجاری که در تیرماه ۱۳۸۵ توسط مجمع عمومی سازمان حسابرسی تصویب شده است، جایگزین استاندارد حسابداری شمـاره ۱۹قبلی می‌شود و الزامات آن در مورد صورتهای مالی که دوره مالی آنها از تاریخ ۱/۱/۱۳۸۵ و بعد از آن شروع می‌شود لازم‌الاجراست.

ادامه متن در ادامه مطلب...

بازديد : 620 بار دسته بندي : حسابداری استاندارد حسابداری شماره 19 نظر دهيد! [ ]


مبناهای حسابداری


مبنای حسابداری

مبانی حسابداری:

مبانی حسابداری، انتخاب زمان شناسایی و ثبت درامدها و هزینه ها در دفاتر حسابداری است.

انتخاب هر یک از روشهای شناسایی و ثبت درامدها و هزینه ها، نوعی مبنای حسابداری محسوب می شود که حسب مورد در حسابداری موسسات بازرگانی و موسسات غیرانتفاعی مورد استفاده قرار می گیرد.

باباجانی در کتاب حسابداری کنترل های دولتی، انواع مبانی حسابداری را به شرح زیر معرفی می کند:

مبنای نقدی (کامل):

حسابداری نقدی، روش حسابداری است که اساس آن بر دریافت و پرداخت وجه نقد استوار است. در این سیستم هرگونه تغییر در وضعیت مالی موسسه، مستلزم مبادله وجه نقد است و درامدها زمانی شناسایی و در دفاتر ثبت می شوند که وجه نقد آنها دریافت شود و هزینه ها زمانی شناسایی و در دفاتر ثبت می شوند که وجه آنها به صورت نقد پرداخت گردد.

ادامه متن در ادامه مطلب...

بازديد : 1642 بار دسته بندي : حسابداری مبنای حسابداری نظر دهيد! [ ]


کدینگ شرکت های پیمانکاری


کدینگ شرکت های پیمانکاری :

دارایی های جاری:

 

 

 

1110

 

موجودي نقد وبانك

111001

 

صندوق ريالي

111002

 

صندوق ارزي

111003

 

تنخواه گردانهاي ريالي

111004

 

تنخواه گردانهاي ارزي

111005

 

موجودي بانكهاي ريالي

111006

 

موجودي بانكهاي ارزي

111007

 

وجوه در راه

111008

 

موجودي واريز نامه هاي ارزي

 

 

 

ادامه در ادامه مطلب...

بازديد : 2929 بار دسته بندي : حسابداری کدینگ شرکت های پیمانکاری نظر دهيد! [ ]


حسابرسی


حسابرسي چيست؟


تعريف و هدف حسابرسي
حسابرسي يعني بازرسي جستجو گرانه مدارك حسابداري و ساير شواهد زير بناي ‏صورتهاي مالي .حسابرسان از راه كسب آگاهي از سيستم كنترل  داخلي و بازرسي ‏مدارك،مشاهده داراييها،پرسش از منابع داخل و خارج شركت و اجراي ساير روشهاي ‏رسيدگي ،شواهد لازم را براي تعيين اين كه صورتهاي مالي، تصويري مطلوب و به نسبت ‏كامل از وضعيت مالي شركت و فعاليتهاي آن در طول دوره مورد رسيدگي ارائه مي كند يا ‏خير،گردآوري مي كنند. ‏
يااينكه حسابرسي فرايندي است منظم و با قاعده جهت جمع آوري و ارزيابي ‏بيطرفانه شواهد درباره ادعاهاي مربوط به فعاليتها و وقايع اقتصادي،به منظور تعيين درجه ‏انطباق اين ادعاها با معيارهاي از پيش تعيين شده و گزارش به افراد ذينفع.‏

منبع :

www.tarazname.com

ادامه متن در ادامه مطلب...

بازديد : 766 بار دسته بندي : حسابداری مفهوم حسابرسی نظر دهيد! [ ]


تاریخچه حسابداری


تاریخچه حسابداری

در ابتدا براي اينكه بيشتر با مطالب آشنا شويد با تاريخچه پول آغاز كرده وسپس مطالب را ادامه مي دهيم . چرا كه شايد مي توان گفت كه كمابيش پول باعث شده كه به فكر اين رشته بيفتيم.

تاریخچه پول،از مبادله کالا تا پول کاغذی

در گذشته دیرین برای تداوم حیات، نیاز هر فرد با تلاش فردی (شکار- تولید و ...) تامین می‌شد، ولی با گذشت زمان هرگز به تولید شخصی قانع نبود و اگر در آن روز بشر نمی‌توانست با زور هرچه می‌خواهد به چنگ آورد، ناگزیر حاضر می‌شد از راه معاوضه جنس با جنس (معاوضه مستقیم کالا با کالا) نیازهای عادی زندگی را فراهم کرده و از این راه امرار معاش کند. در داد و ستدهای اولیه (قرن‌ها پیش از میلاد) معاوضه دو کالا با هم بدون تعیین ارزش و معیاری برای سنجش انجام می‌پذیرفت، تا آن که راه (مبادله غیرمستقیم کالا با کالا) را در پیش گرفت و همین انتخاب موجب پیدایش «پول» شد.
 
ادامه متن در ادامه مطلب...

بازديد : 754 بار دسته بندي : حسابداری تاریخچه حسابداری نظر دهيد! [ ]


حسابداری پیمانکاری


حسابداری پیمانکاری و مراحل و شرایط انعقاد قرارداد با پیمانکاران :


موسسات بخش عمومی و خصوصی اجرای عملیاتی نظیرراه سازی، سد سازی، اسکله و بندرسازی، نصب خطوط پستهای فشارقوی و انتقال نیرو، کشتی سازی، هواپیماسازی،ساختن فیلمهای سینمایی و قطعات پیچیده وسایل و تجهیزات را با انعقاد قرارداد به موسسات پیمانکاری واگذار میکنند. تعریف صنعت پیمانکاری به دلیل تعدد و تنوع حیطه عملیات، کاری دشوار است. در این مقاله، حسابداری پیمانکاری در موسساتی که از طریق انعقاد قرارداد به ساختن دارایی اشتغال دارند مورد مطالعه قرار میگیرد.
ارکان اصلی عملیات پیمانکاری در هر نوع عملیات پیمانکاری سه ارکان اصلی زیر وجود دارد:
کارفرما
شخص حقیقی یا حقوقی است که اجرای عملیات معینی رابه پیمانکار واگذار میکند. کارفرما برای هماهنگی و نظارت براجرای عملیات موضوع پیمان عمومآً از خدمات مهندسان مشاور بهره میگیرد. جانشینان یا نمایندگان قانونی کارفرمادر حکم کارفرما محسوب میشوند.
پیمانکار
شخص حقیقی یا حقوقی است که مسئولیت کامل اجرای عملیات موضوع پیمان را تا تکمیل نهایی بعهده میگیرد.پیمانکار معمولا به منظور تسهیل در اجرای قسمت یاقسمتهایی خاص از عملیات موضوع پیمان (نظیر لوله کشی،آهنگری و نقاشی) قراردادهایی با اشخاص یا پیمانکاران جزء منعقد میکند.در مواردی که برای انجام دادن یک طرح خاص و یا اجرای عملیات طرحهای بزرگ نیاز به همکاری چند شرکت پیمانکاری با تخصصهای مختلف باشد برای افزایش توان مالی و عملیاتی و توزیع خطرات ناشی از اجرای عملیات موضوع پیمان، گروه شرکتهای پیمانکاری از همکاری یا مشارکت یا ادغام چند شرکت پیمانکاری بوجود می آید.

منبع: accountable
ادامه متن در ادامه مطلب...

بازديد : 935 بار دسته بندي : حسابداری حسابداری پیمانکاری نظر دهيد! [ ]


پيوند ها پيوند ها'

تبادل لينک تبادل لينک تبادل لينک تبادل لينک

 • تشریفات
 • مدل لباس مجلسی
 • رنگ مو 2016
 • افزونه های جوملا
 • درمان زودانزالی
 • آرشیو پایان نامه
 • پایان نامه کارشناسی ارشد عمران
 • پایان نامه های رشته برق
 • تصفیه آب
 • دوربین مدار بسته
 • فروش بک لینک
 • مکتبستان
 • پرینتر سه بعدی جواهر سازی
 • پرینتر سه بعدی طلا سازی
 • پرینتر سه بعدی پراجت 1200
 • پرینتر سه بعدی
 • اسکنر سه بعدی Sense
 • دیزاین ناخن 2016
 • تعبیر خواب
 • پایان نامه حقوق
 • پایان نامه کارشناسی ارشد مدیریت
 • پایان نامه مکانیک
 • فروشگاه اینترنتی
 • شگفتیهای جهان
 • مدرسه یار
 • دانلود آهنگ جدید
 • دانلود آهنگ جدید
 • ساخت وبسایت رایگان
 • فن سانتریفیوژ
 • کمپوست قارچ
 • خاک پوششی
 • قالب وبلاگ

  دانلود فیلم ایرانی

  انجام پایان نامه مدیریت

  پایان نامه مدیریت

  مدل مانتو

  گيفت کارت پلی استيشن

  انجام پايان نامه ارشد

  خريد vps

  خريد فيلتر شکن

  کاریابی همدان

  چاپ کاتالوگ و بروشور

  خرید جم کلش رویال

  تور دبی

  دانلود آهنگ

  سرور مجازی

  آگهی تدریس خصوصی

  اس ام اس عاشقانه

  تصفیه آب معصومی

  تدریس خصوصی ریاضی

  خرنوب

  لباس زیر زنانه

  استخدام در تهران

  لوازم جانبی موبایل

  دیزل ژنراتور

  دانلود آهنگ جدید

  دانلود سریال شهرزاد

  داربست

  تبادل لینک رایگان


 • تبادل لينک هوشمند تبادل لينک هوشمند
  تبادل لینک هوشمند : برای تبادل لینک ابتدا مارا با عنوان حسابداری وآدرس http://farzadamirinya.rozblog.com لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.

  عنوان :
  آدرس :
  کد : کد امنیتیبارگزاری مجدد  بک لينک بک لينک
  خرید گیفت کارت ارزان اسپاتیفای استیم
  خرید آنلاین گیفت کارت گوگل پلی با گیفتی دات کام
  خاک پوششی
  تور ارزان کیش لحظه آخری
  هتل های 5 ستاره کیش
  تور کیش از مشهد لحظه آخری
  تور کیش نوروز 95
  دیدنی های جزیره کیش
  بلیط کیش ارزان قیمت
  بلیط پرواز کیش
  خرید گیفت کارت آیتونز و گوگل پلی
  بزرگترین مرکز خرید و فروش گیفت کارت
  تور ارزان کیش نوروز 95